• https://www.facebook.com/afyonvho
  • https://www.twitter.com/@Afyonvho

 atabayrak

 

Üyelerimiz için Duyuru

Üyelerimizin klinik adresi, telefon numarası ve soyad bilgilerinde değişiklik olması halinde bilgi@afyonvho.org adresine bildirimde bulunmaları gereklidir.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun

08/03/2021

Tüm Kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun

Sabire Aydemir, İlk Kadın Veteriner Hekim

Türkiye’nin ilk kadın veteriner hekimlerinden Sabire AYDEMİR 1910 yılında İnebolu, Kastamonu’da dünyaya geliyor. 1933 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun olduktan sonra tıp eğitimi almak istiyor. Ancak o dönemlerde yatılı öğrenci alınmadığı için Sabire Hanım bu isteğini gerçekleştiremiyor. O sene Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne sınavsız kız öğrenci alınacağını öğreniyor, içindeki hayvan sevgisinin büyük etkisi ile eğitimine veteriner fakültesinde devam etme kararı alıyor. Türkiye’nin ilk kadın veteriner hekimlerinden Sabire Hanım ile ilgili notları Prof. Dr. Gülhan TÜRKAY HOŞTÜRK şöyle anlatıyor.

“Veteriner Hekimlik hala da erkek mesleği olarak bilinir. Veterinerliğin o zaman daha çok kırsal alanda yapılıyor olması, büyükbaş hayvanlarla uğraşılıyor olması, şartların çok zor olması, at sırtında köyden köye dolaşılıyor olması kadınlar için hem fiziki olarak zorluklarla yaşanıyordu hem de halkın henüz bir kadın hekime alışamaması nedeni ile çeşitli zorlukları vardı. O dönem on kişi mezun oldular. Sabire Hanım bunlar içinde önce asistanlığı tercih etti, uzmanlık talebesi olarak asistanlık yaptı ve bakteriyoloji uzmanı oldu daha sonra Ankara ve İstanbul’da bakteriyoloji laboratuvarlarında çalıştıktan sonra Anadolu’ya gitmeyi tercih etti. Son görev yeri olarak da Samsun Atakum’da bulunan Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü’nden Bakteriyoloji Uzmanı olarak emekli olmuştur. “

1984 yılında Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 50.yılı sebebi ile, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ilk üniversite mezunu kadınlara plaket veriliyor. Veteriner Hekim Sabire AYDEMİR ‘e Türkiye Cumhuriyetinin İlk Kadın Veteriner Hekimi plaketi takdim ediliyor. 1991 yılında Ankara’da vefat eden Sabire Aydemir 2016 yılında Türk Veteriner Hekimleri Birliği Onur ödülüne layık görülmüştür.

(https://veteriner.co/sabire-aydemir-ilk-kadin-veteriner-hekim.html)
274 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın