• https://www.facebook.com/afyonvho
  • https://www.twitter.com/@Afyonvho

 atabayrak

 

Üyelerimiz için Duyuru

Üyelerimizin klinik adresi, telefon numarası ve soyad bilgilerinde değişiklik olması halinde bilgi@afyonvho.org adresine bildirimde bulunmaları gereklidir.

Veteriner Hekimler Maalesef Yine Sağlık Çalışanı Olarak Kabul Edilmedi

15/01/2021

Covid-19 Aşısı Uygulanmaya Başladı

VETERİNER HEKİMLER AKTİF BİR ROL ÜSTLENMİŞLERDİR

 

“Covid 19 ve diğer hastalık yapan  virüsler, Veteriner hekimlik eğitiminin temel yapı taşlarından biri olan ve müstakil bir  Anabilimdalı olarak bilimsel anlamda kurumsallaşan viroloji biliminin konusudur”  diyerek sözlerine başlayan Afyonkarahisar Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Muhammed Nevzat Algan ; “ Bu nedenle zoonoz yani hayvanlardan insanlara bulaşan bu hastalığın, Yurdumuzda ve tüm dünyada ortaya çıkışından söndürülmesine kadar Veteriner Hekim  meslektaşlarımız oldukça aktif bir rol üstlenmişlerdir. Veteriner hekim bilim insanlarının öncülüğünde tamamen yerli imkanlarla üretilmekte olan Covid 19 aşısı çalışmalarında son aşamaya gelinmiştir.Ancak bir an önce hastalığın yayılımını kontrol altına alabilmek için halihazırda üretilmiş olan aşılar ithalat yoluyla temin edilmiş ve öncelikli risk gruplarına uygulamaya başlanmıştır” diye konuştu

AŞILAMADA ÖNCELİKLİ MESLEK GRUBUNA DÂHİL EDİLMEDİK

Algan sözlerine şöyle devam etti; “Tek sağlık kapsamında tüm gelişmiş ülkelerde sağlık çalışanları arasında başköşede bulunan veteriner hekimler, maalesef Türkiye de mevcut yasalarla sağlık çalışanı olarak kabul edilmemiştir.Öncelikli aşılanacak meslek mensupları doğal olarak sağlık çalışanladır.Sağlık çalışanlarının hastalıktan korunması hem virüsün bulaşmasını engeller hemde en çok riskli temasa maruz kalan sağlık personelinin hastalanması nedeniyle sağlık hizmetlerinin aksama ihtimalini ortadan kaldırır.Veteriner hekimler de gerçekte sağılk çalışanı olmalar nedeniyle, stratejik öneme sahip bir mesleğin icracılarıdır. Meslektaşlarımız karantina zamanlarıda dahil olmak üzere muayenehanelerinde veya hayvan sahiplerinin evlerinde, işletmelerinde 7/24  hayvanların tedavisi için kesintisiz hekimlik hizmeti vermektedirler. Buna rağmen,aşılamada öncelikli meslek grubuna dahil edilmedik” dedi.

VETERİNER HEKİMLİĞE DAHA ÇOK ÖNEM VERİLMELİ

“Sağlık çalışanı olarak talep ettiğimiz öncelik  başta toplum sağlığı olmak üzere sürdürülebilir bir gıda üretimi içinde zaruret arz etmektedir” diyerek sözlerini sürdüren Algan; “Hayvan sağlığı ve insan sağlığı birbirinde ayrı korunabilecek ve sürdürülebilecek unsurlar değillerdir. Günümüzde açık olarak fark edildi ki hayvan sağlığı ve sürdürülebilir gıda üretimi insanlık için olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Bundan sonra da insanlık ve milletimiz için tehlike oluşturmaya devam edecek zoonoz hastalıklardan korunabilmek adına Veteriner Hekimliğe daha çok önem verilmesini, çalışma şartlarımızın ve yasal haklarımızın iyileştirilmesini istiyor, bu kıtalar arası  salgının bir an önce sönmesini temenni ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı. 


Haber için lütfen tıklayınız

644 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın